Naše služby

Poskytujeme kvalitní péči a vytvořili jsme prostředí, kam se vy i vaši blízcí budou rádi vracet.

panoramatický RTG
panoramatický RTG

Prevence a vyšetření

V naší ordinaci klademe důraz na prevenci, tzn. předcházení onemocnění v dutině ústní (nejčastěji vzniku zubního kazu, zánětům dásní a parodontóze). Stav dutiny ústní je proto potřeba pravidelně kontrolovat. Díky moderním zobrazovacím metodám, jsme schopni odhalit včas i počínající problém a včas zasáhnout.

Dentální hygiena

Dentální hygiena je základní pilíř prevence. Dentální hygienistka vám ukáže a vysvětlí, jak správně pečovat o zuby a dásně tak, aby zůstaly krásné a zdravé. Pomůže najít vhodné pomůcky pro domácí péči o chrup (zubním kartáčkem to rozhodně nekončí). Díky těmto radám budete schopni doma pravidelně a adekvátně pečovat o dutinu ústní a tím účinně předcházet obtížím. Zdlouhavé a náročné stomatologické výkony nebudou potřeba. A pokud již potřeba jsou, tak jen se správně prováděnou dentální hygienou, lze dosáhnout kvalitních a dlouhodobých výsledků. Na špatně očištěné zuby, s krvácejícími dásněmi, nelze zhotovit kvalitní stomatologické výrobky (plomby, ošetření kanálků, protetické rekonstrukce, atd..)

fotokompozitní výplň
fotokompozitní výplň

Fotokompozitní výplně - plomby

Ošetření kazu výplní - plombou, je jeden z nejčastějších stomatologických zákroků. I když se jedná - často - o "rutinní zákrok", je potřeba k němu přistupovat zodpovědně. Na dlouhodobou prognózu zubu má totiž nejdůležitější vliv právě první ošetření. 

Před samotným zákrokem aplikujeme anestezii a tím operovanou oblast umrtvíme a předejdeme nepříjemným bolestivým zážitkům. Následuje zpravidla nasazení Koferdamu a práce pod operačním mikroskopem.


Koferdam

- speciální latexová blána (popř. blána z latexu podobných materiálů) - nám spolehlivě odizoluje ošetřovaný zub/zuby od zbytku ústní dutiny. Pro pacienta je díky němu výkon bezpečnější. Nehrozí polknutí, nebo vdechnutí drobných předmětů, nedochází ke kontaktu nevábně chutnajících chemikálií, nutných k ošetření, nedochází ke kontaktu se sliznicemi a jejich dráždění a nedochází k nepříjemnému hromadění chladící vody, eventuálně se zbytky amalgámových pilin z odvrtávané staré plomby.  Pro ošetřujícího je zajištěn dokonalý přehled a klid na precizní práci, a jako jedna z nejdůležitějších věcí - nedochází ke kontaminaci ošetřovaného zubu slinami. Ty obsahují bakterie, které při endodontickém ošetření - viz. níže, kontaminují kanálky a vedou k neúspěchu ošetření kanálků, ale také představují riziko při tuhnutí plomby - vlhkost při tuhnutí fotokompozitní plomby (a nejen těchto plomb), výrazně snižuje kvalitu a trvanlivost plomby.

Operační mikroskop (popř. lupové brýle)

Poskytuje ošetřujícímu dostatečné - adekvátní - zvětšení na tak drobnou práci, jakou je zhotovení dobré plomby (nebo ošetření kanálků). Práce na zubu vyžaduje přesnost na desetiny milimetru. Díky takovému zvětšení můžeme dokonale a kontrolovatelně odstranit veškeré kazivé hmoty v kazivém ložisku, přitom vlastní zub maximálně šetřit tím, že nevrtáme zbytečně do okolní zdravé zuboviny. Rovněž při zhotovování samotné výplně lze vše navrstvit přesně, beze spár, poskytujících podklady pro sekundární (opakované) kazy.

před a po endodontickém ošetření
před a po endodontickém ošetření

Endodoncie - ošetření kořenových kanálků

Nepodařilo se diagnostikovat zubní kaz včas? Dosáhl až k zubní dřeni? Je nutné přistoupit k ošetření zubní dřeně a kořenových kanálků - tzv. endodoncii. Jedná se o soubor postupů a technik, vedoucí k desinfekci a zaplnění kořenových kanálků - se zvětšením - samozřejmě!

Ošetření kořenových kanálků opět začíná aplikací anestezie a spolehlivým umrtvením operované oblasti. Stejně, jako při zhotovení plomby, je nutné nasadit koferdam (viz. výše), abychom mj. zabránili průniku slin s bakteriemi do ošetřovaného kanálku - bez tohoto opatření, by docházelo k opakované kontaminaci již desinfikovaných kanálků a neúspěchu léčby.

K ošetření kořenových kanálků, je opět potřeba adekvátní zvětšení, abychom byli schopni nalézt všechny kanálky v zubu, jenž bývají často ukryty pod nenápadnými "zvápenatělými usazeninami". Následuje přesně změření délky všech kanálků, jejich rozšíření a důkladná desinfekce. Až poté lze bezpečně kanálky zaplnit. Pro dlouhodobě stabilní prognózu takto ošetřeného zubu, je rovněž důležitá adekvátní rekonstrukce zbytku zubu - viz. postendodontické ošetření zubu. Endodontické ošetření zubů, především vícekanálkových, vyžaduje delší dobu, někdy rozloženou do více než jedné návštěvy.

výběr barvy
výběr barvy

Protetika - korunky a můstky

Úkolem protetického ošetření, je náhrada ztracených tvrdých, či měkkých tkání. Můžeme nahradit pouze část zubu, několik chybějících zubů, nebo i kompletně ztracený chrup. Tyto náhrady mohou být jak fixní (napevno), nebo snímatelné.

Korunka

Je nejčastěji zhotovovaný protetický výrobek. Je-li zub natolik poškozený, že již není možné zub dostavět plombou - např. fotokompozitním materiálem, je výroba korunky nejčastější metodou volby. Předpokladem pro zhotovení korunky je zdravý kořen zubu. Takový zub se broušením upraví tak, aby po otisknutí otiskovacími materiály, mohl laborant vyrobit přesnou náhradu zubu. Ta se v další návštěvě nafixuje speciálním cementem na pahýl zubu. Korunky se nejčastěji vyrábí keramické, nebo metalokeramické.

Můstek

Došlo-li ke ztrátě zubu a mezera po něm je ohraničena pevnými zuby, lze tuto mezeru uzavřít tzv. můstkem. Zuby sousedící s mezerou se upraví (obrousí) stejně, jako při přípravě na korunku. Na základě otisku situace, se v laboratoři vyrobí konstrukce (můstek), která je vlastně tvořena napevno spojenými korunkami. Tento můstek se pak nafixuje na obroušené zuby a mezera po chybějícím zubu je tak uzavřena. Výhodou této metody je relativní rychlost nahrazení chybějícího zubu. Nevýhodou pak je "ničení" často zdravých zubů, které je potřeba pod můstek obrousit. Můstek má stále své indikace a je někdy nenahraditelný, nicméně dnes, pokud to situace dovolí, se dává přednost náhrady ztracených zubů pomocí dentálních implantátů, právě proto, aby se neničily okolní zdravé zuby. V těchto případech je nutné pečlivé vyšetření a zvážení, jaká metoda ošetření je pro danou situaci v konkrétním případě vhodnější.

před a po zavedení implantátu
před a po zavedení implantátu

Implantáty

Chybí vám jeden nebo více zubů? Nechcete ničit okolní zuby náhradou konvenční protetikou - tj. broušením zubů pod můstek? Máme pro vás řešení - náhrada zubu / zubů dentálním implantátem. Implantát si u nás můžete vybrat dokonce od více výrobců, záleží na vašich preferencích a potřebách.

Ošetření implantátem předchází klinické a rentgenologické vyšetření. Základním předpokladem pro dlouhodobě fungující implantát, je správně prováděná domácí ústní hygiena (používání mezizubních kartáčků je nezbytné - ostatně toto platí i bez zavedeného implantátu).


zub vs. implantát
zub vs. implantát

Vlastní zákrok je pak zahájen znecitlivěním operované oblasti, následuje bezbolestné zavedení implantátu. Pokud je v místě budoucího implantátu nedostatek vlastní kosti, doplní se kost umělá. V závislosti na typu implantátu, se nechá kost vhojit (integrovat). Tato doba je cca 2-3 měsíce. Po této době zhotovíme otisky, na jejichž základě v laboratoři vyrobí korunku. Ta se spolu s pilířem našroubuje do zavedeného implantátu. Vznikne tak jeden funkční celek.

V případě, že chybí více zubů, lze více implantátů spojit můstkem, není proto nutné zavádět pod každou korunku jeden implantát. Na celou čelist je obvykle potřeba 5 - 6 implantátů

před a po estetické korekci
před a po estetické korekci

Estetická stomatologie

Nejste spokojeni s velikostí, tvarem nebo barvou vašich zubů? Cílem estetické stomatologie je korekce těchto "nedostatků".